شما اینجا هستید: صفحه اصلی rss

منطقه طلایی مدیریت

مرجع کامل مدیریت ، بازاریابی،اقتصادو کسب و کار
 1. نبرد مرزی در بازار ارز

  تاریخ چاپ: ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  دامنه نوسان سکه کاهش یافت
  نبرد مرزی در بازار ارز
  دنیای اقتصاد : روز گذشته، نوسان‌گیران قصد داشتند دلار را به کانال ۱۳ هزار تومانی ببرند، ولی صرافی‌ها و بازیگران رسمی بازار اقدام به عرضه در انتهای کانال ۱۲ هزار تومانی کردند.
  نبرد مرزی در بازار ارز
  دیروز، حدود ساعت ۴ بعدازظهر شماری از صرافی‌ها، دلار را با قیمت ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان عرضه می‌کردند که تنها ۵۰ تومان بالاتر از روز دوشنبه بود. البته در خارج از صرافی‌ها، در  برخی کانال‌های تلگرامی قیمت‌های بالاتری نیز برای دلار ثبت می‌شد ولی از آنجا که قیمت فروش ارز توسط بازیگران رسمی ملاک اصلی است، می‌توان گفت روز گذشته دلار از کانال ۱۳ هزار تومان فراتر نرفت؛ ولی بازیگرانی وجود داشتند که قصد داشتند دلار خود را بالای این مرز به فروش برسانند؛ مساله‌ای که نبرد این دو دسته را در مرز ۱۳ هزار تومانی شکل داده بود. این نبرد در حالی رخ داد که یکی از صرافی‌های وابسته به یکی از بانک‌های خصوصی، روز گذشته  حتی دلار را حدود ساعت ۱۲ ظهر با قیمت ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان به فروش می‌رساند.  این صرافی عنوان کرده بود به هر نفر هزار دلار با قیمت یادشده تحویل می‌دهد؛ متقاضی باید برای دریافت ارز، کارت ملی وکارت عابر بانکش را به همراه می‌داشت و شماره تلفنی را ثبت می‌کرد که به نام خود او باشد. صرافی مذکور تا ساعت ۲ بعدازظهر اقدام به عرضه ارز می‌کرد؛ در کنار این، صرافی‌های دیگر با قیمت‌های کمی بالاتر عرضه خود را زیر کانال ۱۳ هزار تومانی صورت می‌دادند. این در حالی بود که نوسان‌گیران بیشتر قیمت فروش دلار خود را بالای ۱۳ هزار تومان عنوان می‌کردند.
    دو اتفاق جدید ارزی

  به گفته فعالان، دو اتفاق مهم در بازار ارز رخ داده است و در صورت ادامه آن روند قیمتی دلار در نیمه دوم سال بسیار متفاوت‌تر از نیمه اول خواهد بود. به گفته یکی از بازیگران با‌تجربه بازار ارز، یکی از اتفاق‌های مهم روزهای اخیر، افزایش عرضه ارز ازسوی صرافی‌ها بوده است. به گفته شماری از فعالان، صرافی‌ها عنوان می‌کنند ارزی را که به متقاضی تحویل می‌دهند از کف بازار تهیه کرده‌اند و از بانک مرکزی به آنها ارزی داده نشده است. اگر این گفته صحت داشته باشد، نشان می‌دهد که در انتظارات گروه عمده‌ای از معامله‌گران تغییرات زیادی رخ داده است. در واقع این موضوع نشان می‌دهد بخشی از معامله‌گران از دپوی ارز خود دست برداشته‌اند و ترجیح داده‌اند موقعیت فروش به خود بگیرند. این در حالی است که فعالان باور دارند، در نیمه اول سال عموما فروشنده زیادی در بازار وجود نداشت و صرافی‌ها نیز به ندرت عرضه ارز را در دستور کار قرار می‌دادند. با این حال، به‌نظر می‌رسد به‌خصوص در روزهای اخیر میزان عرضه ازسوی صرافی‌ها افزایش یافته است. اتفاق دوم که به طور مشخص در بازار مشاهده می‌شود، کاهش حجم تقاضاست. در روزهای اخیر، افراد عادی تمایل زیادی برای خرید ارز نداشتند و حتی دیروز صرافی‌ای که با قیمتی ارزان‌تر اقدام به فروش دلار می‌کرد، با صف خرید روبه‌رو نشده بود. این در حالی است که در ماه‌های گذشته صرافی‌ها با حجم زیادی از تقاضا مواجه بودند.

 2. آیا طلا تا 1190 دلار سقوط خواهد کرد؟

   سایت طلا : موسسه سرمایه گذاری تی دی اس در تازه ترین تحلیل خود نسبت به خطر کاهش شدید قیمت طلا تا 1190 دلار در هر اونس هشدار داده است.
  به گزارش اسکراپ رجیستر، موسسه تی دی اس اعلام کرد: اگر قیمت طلا سطح حمایتی 1200 دلار را از دست بدهد در کوتاه مدت تا 1190 دلار کاهش خواهد یافت .
  بر اساس این گزارش تحلیلگران موسسه تی دی اس بر این باورند که اگر قیمت طلا به کمتر از 1200 دلار برسد فشار فروش به شدت افزایش خواهد یافت و این مساله موجب کاهش بیشتر قیمت جهانی طلا خواهد شد.
  به اعتقاد فعالان بازارهای بین المللی، اوضاع نابسامان سیاسی و اقتصادی در اتحادیه اروپا به خصوص بحران بودجه ایتالیا و تنش های مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا فشار زیادی را بر ارزش یورو وارد کرده و سیاست های پولی فدرال رزرو آمریکا نیز کمک زیادی به افزایش ارزش دلار کرده است.

 3. آپارتمان‌های ریزمتراژ در صف فروش

  تاریخ چاپ: ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
  آپارتمان‌های ریزمتراژ در صف فروش
  دنیای اقتصاد : تعداد آپارتمان‌های ریزمتراژ عرضه شده در بازار مسکن هفته‌های اخیر اگرچه در مقایسه با ماه‌های گذشته کاهش یافته است، اما بازار معامله این گروه متراژی به اذعان مشاوران املاک، داغ‌ترین بازار در سرمای رکود فعلی است.
  به گزارش «دنیای اقتصاد»، گزارش‌های ماهانه بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن حاکی است آپارتمان‌های تا ۶۰ مترمربع همواره پرمعامله‌ترین گروه متراژی در بازار مسکن پایتخت هستند که بخشی از این موضوع ناشی از محدودیت بودجه خانوارها و بخشی مربوط به تفاوت‌های فرهنگی خانوارهای جدید و تغییر اولویت آنها است؛ به این معنا که خرید مسکن بزرگ‌متراژ برای بسیاری از خانوارها اولویت کمتری در مقایسه با موضوعات دیگری همچون تحصیل فرزندان در مدارس ممتاز یا تفریحات لوکس و پرهزینه دارد. از سوی دیگر خرید برخی از آپارتمان‌های زیر ۶۰ مترمربع به قصد سکونت نیست و با هدف اجاره‌داری و تبدیل نقدینگی محدود به ملک انجام می‌شود. در این میان تقاضای سکونت مهاجران به شهرهای بزرگ همچون تهران نیز اغلب از طریق عرضه واحدهای مسکونی کوچک‌متراژ پاسخ داده می‌شود.
  مجموعه این موارد سبب شده بازار آپارتمان‌های کوچک‌متراژ همواره داغ‌ترین بازار در میان سایر گروه‌های متراژی باشد

 4. وعده جدید برای بازار ارز

  تاریخ چاپ: ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
  رئیس‌کل بانک مرکزی: سیستم متشکل مبتنی بر سازوکار حراج ایجاد می‌شود
  وعده جدید برای بازار ارز
  دنیای اقتصاد : رئیس‌کل بانک مرکزی به‌تازگی خبر از شکل‌گیری یک بازار متشکل ارز داده که از طریق «مکانیزم حراج» مدیریت می‌شود. اگر چه وارسی تجربه کشورهای خارجی نشان می‌دهد مکانیزم حراج تا حدودی بازار ارز را به تعادل نسبی رسانده، اما درجه موفقیت آن در ایران منوط به پیش‌شرط‌هایی است که قبل از اجرا باید مورد توجه سیاست‌گذار قرار گیرند؛ به‌ویژه اینکه در شرایط کنونی بازار ارز در ایران از طریق چند بازار مجزا مدیریت می‌شود؛ بنابراین اولین ملاحظه، ارتباط بازار حراج ارز با بازارهای دیگر مانند نیما و بازار آزاد است. دومین ملاحظه درجه شفافیت و کشف قیمت در این بازار است. اگر سیاست‌گذار شفافیت لازم را در فرآیند حراج لحاظ کند و فرآیند کشف قیمت را به نیروهای بازار بسپارد، احتمالا این فرآیند منجر به شکل‌گیری بازار متشکل جدیدی می‌شود و دامنه التهابات را در بازار منقبض می‌کند.
  نقش ملاحظات

 5. فشارهای تورمی موجب شوکه شدن بازارهای مالی خواهد شد

   سایت طلا : تحلیلگران موسسه سرمایه گذاری آبردین بر این باورند که فشارهای تورمی به زودی موجب وارد شدن شوک بزرگی به بازارهای مالی خواهد شد.
  به گزارش کیتکو نیوز، مکسول گلد تحلیلگر ارشد موسسه آبردین استاندارد تاکید کرد: گرچه دلار آمریکا در کوتاه مدت بیشترین تاثیر را بر روند قیمت طلا خواهد داشت ولی در بلندمدت طلا نقش مهمی در سبد سرمایه گذاری سرمایه گذاران بین المللی دارد.
  بر اساس این گزارش وی افزود: نوسانات زیاد در بازارهای بین المللی موجب خواهد شد تا تقاضا برای خرید طلا با افزایش چشمگیری روبرو شود.
  این در شرایطی است که ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای معتبر بین المللی به بالاترین سطح خود در 16 ماه اخیر رسیده است.
  قیمت جهانی نفت نیز در 12 روز گذشته به طور متوالی کاهش یافته و نسبت به اکتبر با افت 25 درصدی روبرو شده است. گرچه کاهش قیمت نفت موجب افت انتظارات تورمی در اقتصاد جهان می شود ولی مکسول گلد معتقد است که فشارهای تورمی طی ماه های آینده می تواند شوک بزرگی را به بازارهای مالی جهان وارد نماید.