شما اینجا هستید: صفحه اصلی مدیریت بازاریابیبازاریابی به معنای اصلی

بازاریابی به معنای اصلی

بازاریابی به معنای اصلی

نویسنده : پرویز درگی استاد دانشگاه، مشاور و محقق بازاریابی

 منبع : روزنامه سرمایه

آنچه مشتریان امروز شما را راضی می کند همان چیزی نیست که مشتریان فردا را راضی نگه دارد.برای یافتن بازار باید به طرح های جدید اندیشید و اقدامات جدید را عملی کرد. یافتن مشتریان در فضای در بسته سخت است. به عبارتی یک شکارچی در داخل غار نمی تواند شکار کند بلکه باید در دشت و صحرا به دنبال شکار بگردد.

همان طور که از اسم بازاریابی برمی آید، معنای ظاهری و لغوی آن یافتن بازار است، یافتن بازار هم یعنی پیدا کردن مشتری، منتها منظور مجموعه مشتریان ما و رقبا اعم از بالقوه و بالفعل است. پس تعریف قدیم بازار که به مجموعه ای اطلاق می شد که در آن عرضه و تقاضا صورت می گرفت دیگر کاربردی ندارد بلکه در دنیایی که شما می توانید در فضای مجازی دادوستد کنید، بازار مجموعهء مشتریان است.

 

در این تعریف حتی مشتریان آینده هم جزو بازار شما هستند چون باید روی سلیقه ها و علاقه های آنان مطالعه کنید تا بتوانید باب میل ایشان محصول تان را عرضه کنید.

 

به عبارتی آنچه مشتریان امروز شما را راضی می کند همان چیزی نیست که مشتریان فردا را راضی نگه دارد.برای یافتن بازار باید به طرح های جدید اندیشید و اقدامات جدید را عملی کرد. یافتن مشتریان در فضای در بسته سخت است. به عبارتی یک شکارچی در داخل غار نمی تواند شکار کند بلکه باید در دشت و صحرا به دنبال شکار بگردد.

 

برای یافتن مشتری باید فرصت یاب بود. انسان های فرصت یاب سه ویژگی اساسی دارند:

 

۱) ذهن فرصت سنج دارند

 

۲) چشم فرصت بین دارند

 

۳) گوش فرصت شنو دارند

 

الف) ذهن فرصت سنج دارند

 

برای این که ذهن فرصت یاب داشته باشید، باید ورزش ذهنی داشته باشید، یعنی همان طور که جسم برای سالم ماندن به ورزش نیاز دارد، ذهن هم برای فعال و شاداب بودن به ورزش نیاز دارد و بهترین ورزش ذهن، مطالعه و یادگیری است. پس روی خودتان سرمایه گذاری کنید تا از این طریق راه های جدید یافتن مشتریان را نیز بیابید.

 

ب) چشم فرصت بین دارند

 

چشم فرصت بین چشمی است که جست وجو گر است، نسبت به پدیده های اطرافحساس است، از تغییرات محیطی به سادگی گذر نمی کند، فعالیت رقبا را می بیند، تغییرات در رفتار و کردار مشتری را مشاهده می کند و با انتقال دیده های جدید، ذهن فرصت یاب را بیش تر به تکاپو و اندیشه وا می دارد.

 

ج) گوش فرصت شنو دارند

 

گوش فرصت شنو نیز گوشی است که شنونده است. به کلام مشتری دقت می کند، صدای بازار را می شنود و به ذهن فرصت یاب می رساند.

 

اگر شما صدای مشتری تان را نشنوید، قطعا رقبا می شنوند و بدیهی است که آن ها پاسخ خواهند داد.چشم و گوش باید ببیند و مغز باید فکر کند اما برای فعالیت مغز، نحوه و میزان دیده ها و شنیده ها هم ضروری هستند.خودتان را در معرض پدیده ها قرار دهید، جست وجوگر باشید، هشیار باشید تا فرصت یاب باشید. فرصت ها برای همه وجود دارد اما فقط بعضی آن ها را می بینند و می شنوند و درک می کنند.بازاریابی دیدن فرصت ها و پاسخ مناسب به آن هاست.یکی از بزرگان صنعت طلا و جواهر چند سال قبل معدن فیروزه ای را در نیشابور اجاره می کند. برای به دست آوردن یک فیروزه به اندازهء یک بند انگشت گاه لازم است یک قطعه سنگ به اندازهء مشت تراشیده شود تا از آن یک تکه فیروزه استخراج شود. در جایی که سایرین خاک حاصله را بیرون می ریختند، جواهرساز ما خاک را در انباری جمع می کند و تمام فکر و ذکرش این بوده است که چگونه می توان از این خاک ها محصولی ساخت و مشتریانی داشت. در نهایت بخشی از خاک ها را به کاشی سازی می دهد و از ایشان می خواهد که با آن ها کاشی بسازند، کاشی آماده می شود و رگه های فیروزه ای اصل به کاشی ها زیبایی خاصی می دهند. جواهرساز ما این کاشی ها را با خود به عربستان می برد و موفق می شود که قراردادهای خوبی برای مرمت مساجد با کاشی های فیروزه ای منعقد کند و با این اقدام ضمن زیبایی مساجد و رضایت مشتریان، بازار خوبی برای خاک هایی به وجود بیاورد که تا آن زمان بیرون ریخته می شدند.این وقایع باید ما را به فکر وادارد که بتوانیم در کسب و کارهای خویش تعقل و تفکر بیش تری کنیم تا با یافتن فرصت ها بازارهای جدید یا به عبارتی مشتریان جدید را بیابیم و مشتریان فعلی را حفظ کرده و رشد دهیم. بازاریاب باشید.